Dizajn a umenie

Uhrančivé mandaly z lístkov, kameňov a vetvičiek

Mandala znamená kruh. Prípadne magický kruh. Jedná sa o nadkulturní symbol harmónie a jednoty a vyskytuje sa naprieč rôznymi náboženstvami. Mandaly sú s históriou ľudstva neoddeliteľne spojené už od samotného začiatku a nálezy najstaršieho dáta pochádza z paleolitu. Hojne sa používali tiež v starovekom Egypte, Babylonu a na Jáve. Objavuje sa však aj v modernej spoločnosti. Mandala sa stala pôdorysom najvyššej budovy na svete v Dubaji.

Slovo mandala bolo pôvodne využívať len vo sanskrte (staroindickú obradnej jazyk), ale v priebehu 20. storočia ho zakladateľ analytickej psychológie C. G. Jung rozšíril do celého sveta. Označoval ním svoje kresby a neskôr aj kresby pacientov.

V súčasnej dobe sa mandala dostala do centra pozornosti umelcov, ktorí ju nielen kreslí, ale tiež ju tvorí z prírodných materiálov priamo v teréne. Úžasné mandaly na fotografiách nižšie postavil James Brunt. Použil iba lístky, kamene a vetvičky, z ktorých vytvoril krásne obrazce. Naozaj kreatívne práce, ktorá vás iste inšpiruje.

Add Comment

Click here to post a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

„Bůh stvořil člověka, když ho přestaly bavit opice. Na další pokusy už pak neměl nervy.“ Mark Twain