Cestovanie

Pre odolné: Je libo nocľah na posteli z lávy na jednej z najaktívnejších sopiek sveta?

Ak ste si dali predsavzatie, že si tento rok splníte sen o nezabudnuteľnom dobrodružstve, ale nemôžete vymyslieť to pravé, máme pre vás tip. Čo by ste povedala na niečo veľa exotického? Pokiaľ máte nabitú peňaženku (alebo tučné sporiaci prasiatko), vydajte sa na Big Island – pekne slovensky Veľký ostrov na Havaji. Nachádza sa tu jedna z najaktívnejších sopiek na svete a odvážlivci tu môžu prespať.

Veľký ostrov je najväčší z ôsmich hlavných havajských ostrovov a žije na ňom približne 158 000 obyvateľov. Nachádza sa tu dva impozantné vulkány Manua Loa a Manua Kea s nadmorskou výškou cez 4100 metrov. A tiež Kilauea – jedna z najaktívnejších sopiek na svete.

 

Kilauea znamená v havajčine „striekať“, prípadne „veľa sa šíriť“, čo aktívny vulkán celkom dobre vystihuje. V roku 1983 začal chrliť lávu a denne vychrlí približne 400 tisíc m3. Pre zaujímavosť – do roku 1995, teda len za 12 rokov, k ostrovu pribudlo ďalších 200 hektárov nové krajiny.

Ale to by nebol človek, aby z i z takého miesta neurobil vyhlásenou turistickú atrakciu. Havajčania si o sopke rozpráva vo svojich legendách a považujú ju za miesto, kde svojho času sídlila bohyne ohňa Pele.

Ak máte na to odvahu, môžete sa ubytovať v malom domčeku menom Phoenix House (tzn. Fénixov dom), ktorý sa nachádza iba 4 míle od aktívne sopky. Keď sa pozriete z okna, môžete zahliadnuť stúpajúca dym z toho, ako sa láva valí do mora. V domčeku sa vyspí dvaja ľudia a je možné si ho prenajať cez Airbnb.

Ak potrebuje vaša myseľ reštart či rovno znovuzrodenie, potom je zrejme Fénixov dom miestom zasľúbeným. Dostane sa vám nevídané divadla a prídete na úplne iné myšlienky. Platenie účtov a ďalšie rutinné záležitosti budú najazdia tak nejako nepodstatné…

Foto: https://www.designswan.com/archives/sleep-on-the-lava-bed-of-one-of-the-worlds-most-active-volcano.html

Add Comment

Click here to post a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

„Nedostane-li žena koho chce, běda tomu, koho dostane.“ Mark Twain